Mekatronik

Mekatronik sistemler geliştirmek, fiziksel alt sistemleri kontrol sistemleri ve gömülü yazılım ile entegre etmeyi gerektirir. Mühendisler, ilk geliştirmeden üretime kadar çok disiplinli mekatronik sistemleri modellemek, simüle etmek ve doğrulamak için Model Tabanlı Tasarımı kullanır. MATLAB®, Simulink® ve Simscape™ ile şunları yapabilirsiniz:

  • Algoritma tasarımından tesis davranışına kadar karmaşık sistem etkileşimlerini anlayabilirsiniz 
  • Birden çok ekiple paralel çalışarak geliştirmeyi hızlandırabilirsiniz.
  • Sistem performansını tahmin edip ve optimize edebilirsiniz.
  • Mekatronik sistemlerin kalitesini iyileştirip ve daha az donanım prototipi kullanarak test edebilirsiniz. 
  • Simülasyon modellerinden otomatik olarak kod üreterek manuel kodlama hatalarını ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Gereksinimlerden tasarıma ve koda kadar her aşamayı denetleyebilirsiniz           

Diğer çözümlerimiz için

Modelleme

Elektrik, mekanik veya akışkan alanlardaki sistemin fiziksel bölümlerini temsil etmek için sistem veya bileşen seviyesi modelleri geliştirmek için Simscape’i kullanabilirsiniz. Üreticiye özel davranışı dahil etmek için 3D fiziksel bileşenleri ve SPICE alt devrelerini görselleştirmek için mevcut CAD dosyalarından tasarımları içe aktarabilirsiniz. Simülasyon yoluyla sistem performansını optimize edip ve entegrasyon hatalarını geliştirmenin başlarında tespit edebilirsiniz.

Modelleme
Kontrol Tasarımı ve Denetleme Mantığı

Kontrol Tasarımı ve Denetleme Mantığı

Bode grafikleri veya kök eğrisi gibi doğrusal kontrol teknikleriyle kapalı döngü kontrol sistemleri geliştirmek için doğrusal olmayan fiziksel modelleri doğrusallaştırıp veya model tahmin kontrolü veya sağlam kontrol gibi gelişmiş kontrol stratejileri kullanabilirsiniz. Sisteminizin performans gereksinimlerini ve kararlılık kısıtlamalarını karşılamak üzere denetleyicileri otomatik olarak ayarlamak ve optimize etmek için önceden oluşturulmuş fonksiyonlardan ve etkileşimli araçlardan yararlanabilirsiniz. Aşma, yükselme süresi, faz marjı ve kazanç marjı gibi zaman ve frekans alanlarında temel performans ve kararlılık özelliklerini analiz edebilirsiniz.

Denetim kontrolü ve hata işleme için durum makinelerini geliştirip ve doğrulayabilirsiniz. Olası tasarım hatalarını tanımlamak için denetim mantığını analiz etmek ve hata ayıklamak için farklı grafikler kullanabilirsiniz.

Döngü İçinde Donanım Testi ve Hızlı Kontrol Prototipleme

Üretim ortamınıza hazırlanmak için hızlı kontrol prototipleme (RCP) ile algoritmalarınızı geliştirebilirsiniz. Fiziksel prototipleri azaltmak için sistem ve ortam modelinizin döngü içi donanım (HIL) simülasyonlarını kullanabilirsiniz. Speedgoat donanımında gerçek zamanlı simülasyonlar çalıştırıp ve mekatronik sisteminizin performansını iyileştirmek için MATLAB’daki sonuçları analiz edebilirsiniz. 

Code Generation Üretimi

Doğrudan MATLAB ve Simulink’ten optimize edilmiş C, C++, IEC 61131-3 (Structured Text ve Ladder Diyagramı), CUDA®, Verilog® veya VHDL kodunu otomatik olarak oluşturarak manuel kodlama hatalarını ortadan kaldırabilirsiniz. Performans değişimlerini araştırmak için değişken ve sabit nokta tasarım araçlarından yararlanabilirsiniz. Oluşturulan donanımdan bağımsız kodu, gerçek zamanlı donanımınıza dağıtıp ve çevrimiçi hata ayıklama için PLC platformunuzun entegre geliştirme ortamına (IDE) aktarabilirsiniz.

Üretim Kodu Üretimi

Doğrulama ve onaylama

Tasarımlar, testler ve oluşturulan kod genelinde izlenebilirliği korumak için modelinizdeki gereksinimleri belirleyip, içe aktarıp ve yönetebilirsiniz. Tasarımların gereksinimleri karşıladığını, model kapsamı için test senaryolarını otomatik olarak oluşturduğunu ve resmi test yöntemlerini kullanarak geliştirme süreci boyunca tasarımların kalitesini iyileştirdiğini kanıtlayabilirsiniz. Biçimsel yöntemler ve statik analiz kullanarak modeli ve kod uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz. Statik kod analizi ile hataları bulup ve kritik çalışma zamanı hatalarının olmadığını kanıtlayabilirsiniz. IEC 61508, ISO 26262 ve DO-178 gibi endüstri standartlarını onaylamak için gerekli raporları oluşturabilirsiniz. 

Kurumsal e-bültenimize abone olarak FİGES hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sosyal Medya'da FİGES
FİGES Facebook
FİGES Twitter
FİGES Linkedin
FİGES Instagram

© FİGES A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ordek.co.