Skip to main content

Yapay Zeka Çözümleri

FİGES A.Ş. olarak son yıllarda çokça biriken verinin bilgiye dönüştürülmesi, insanların hayatlarını kolaylaştıran akıllı sistemler geliştirilmesi ile ilgili yapay zeka çözümleri sunuyoruz. Yapısal olmayan verinin kullanılabilir hale getirilmesi, günlük hayatımızda ve iş süreçlerimizde kullanabileceğimiz tavsiye sistemleri oluşturulması konusunda önemli bir yere sahiptir.

Metin Analitiği ve Doğal Dil İşleme

Yapısal olmayan veri denildiğinde ilk akla veren türlerden biri metin verisidir. Son yıllarda artan sosyal medya ve dijital platformların kullanımıyla biriken büyük metin verisinin işlemesi çok bilgi taşıması sebebi ile önemini artırırken, yapısal olmaması sebebi ile de üzerinde çalışması zor veri türlerinden biri olma özelliğini korumaktadır. FİGES, yapay zeka çözümleri kapsamında metin analitiği ve doğal dil işleme konularında akıllı tavsiye sistemleri üzerinde çalışmaktadır.

Yapay Zeka Nedir? 

Yapay zeka (AI), akıllı insan davranışının bir simülasyonudur. Çevresini algılamak, davranışlarını anlamak ve harekete geçmek için tasarlanmış bir bilgisayar veya sistemdir. Kendi kendine giden arabaları düşünün: Bunun gibi yapay zeka odaklı sistemler, makine öğrenimi ve derin öğrenme gibi yapay zeka algoritmalarını otomasyonu sağlayan karmaşık ortamlara entegre eder.(bar ile)

Nesne Tanıma ve Görüntü İşleme  

Hemen her alanda kullanılan görüntüleme sistemlerinden alınan veriler kullanılarak çeşitli tanılama uygulamaları medikal sistemlerde, toplumsal güvenliğin sağlanması için kullanılan sistemlerde, güvenli sürüş sistemlerinde, iş yeri güvenliği gibi yüksek önem derecesine sahip sistemlerde kullanıldığı gibi günlük hayatı kolaylaştıracak yaşam kalitesini artıracak tasarımların içerisinde yerini hızla almaktadır. FİGES, nesne tanıma ve görüntü işleme konuları kapsamında yüz tanıma sistemleri, medikal ve tıp alanlarında hastalık teşhis ve tedavilerine yönelik yardımcı sistemler üzerine çözümler sunmaktadır.

(EEG Sinyal değişimlerine bağlı beyin aktiviteleri)

Baret gibi güvenlik ekipmanlarının çalışanlar tarafından belli bir bölgede kullanılıp kullanılmadığı yapay zeka yöntemleri kullanılarak görüntü/video üzerinden tespit edilmesi.

Veri Bilimi ve İstatistik

FİGES, birikmiş sayısal ve kategorik veriler üzerinden bilgi çıkarımı ile ilgili makine öğrenmesi ve derin öğrenme yöntemleri ile akıllı, karar verici sistemler oluşturucak ve analizleri gerçekleştirecek yazılımlar üzerinde çalışmaktadır.

(Beyin Sinyallerinin Tutarlılık Analizi)

(Hastalık Teşhisinde Evrimsel Algoritmalar:Yapay Bağışıklık
Sistemi Yöntemi ile Sentetik Veri Üretimi)

(Bilgisayar sistemleri güvenliği için ağa yapılan saldırıların tespiti uygulaması:
Ateş böceği algoritması)

Yapay Zeka Neden Önemlidir? 

McKinsey tahminine göre, yapay zekanın 2030 yılına kadar dünya çapında 13 trilyon dolarlık ekonomik değer yaratacağı tahmin ediliyor.

Bunun nedeni, yapay zekanın neredeyse her endüstri ve uygulama alanında mühendisliği dönüştürmesidir.

Yapay zeka, otomatik sürüşün ötesinde, makine arızasını öngören ve ne zaman bakım gerektireceklerini belirten modellerde de kullanılır; hasta izleme sistemleri gibi sağlık ve sensör analizleri; ve doğrudan deneyimlerden öğrenen ve gelişen robotik sistemler.

Yapay zeka çözümlerimiz ile ilgili bizimle iletişime geçin.

Kurumsal e-bültenimize abone olarak FİGES hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sosyal Medya'da FİGES
FİGES Facebook
FİGES Twitter
FİGES Linkedin
FİGES Instagram

© FİGES A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ordek.co.