Kontrol Sistemleri

Kontrol sistemi mühendisleri, tesis modellemesinden kontrol algoritmaları ve denetim mantığının tasarlanmasına ve ayarlanmasına kadar, otomatik kod oluşturma ve sistem doğrulama, doğrulama ve test ile uygulamaya kadar, geliştirmenin tüm aşamalarında MATLAB ve Simulink kullanır.  

Tesis dinamiklerini modellemek, kontrol algoritmaları tasarlamak ve kapalı döngü simülasyonları çalıştırmak için çok alanlı bir blok diyagram ortamı  

Sistem tanımlama veya fiziksel modelleme araçları kullanarak tesis modelleme 

Zaman ve frekans alanlarında aşma, yükselme süresi, faz marjı, kazanç marjı ve diğer performans ve kararlılık özelliklerini analiz etmek için önceden oluşturulmuş işlevler ve etkileşimli araçlar 

Kök lokusuBode diyagramları, LQR, LQG, sağlam kontrol, model tahmin kontrolü ve diğer tasarım ve analiz teknikleri 

PID, kazanç planlı ve keyfi SISO ve MIMO kontrol sistemlerinin otomatik olarak ayarlanması 

Programlama, mod değiştirme ve hata algılama, izolasyon ve kurtarma (FDIR) gerçekleştirmek için denetim mantığının modellenmesi, tasarımı ve simülasyonu 

Tesis Dinamiklerini Modelleyin ve Simüle Edin

Doğru tesis modelleri oluşturmak için MATLAB ve Simulink kullanın. Çeşitli desteklenen modelleme yaklaşımları kullanarak tesisinizin karmaşık dinamiklerini tanımlayın ve sistem düzeyinde tesis modelini oluşturmak için tesisinizdeki her bileşen için en uygun yaklaşımı kullanın.

Modelin ayrıntılı yapısını bilmediğinizde, sistem tanımlamasını kullanarak girdi-çıktı verilerinden tesis dinamiklerini tahmin edin. Alternatif olarak, fiziksel modelleme araçlarını kullanarak temel ilk prensip denklemlerini türetmek zorunda kalmadan karmaşık çok alanlı tesis modelleri oluşturun. Sisteminizin bileşen topografyasını ve fiziksel bağlantılarını haritalamak için mekanik, elektrik, manyetik, hidrolik, pnömatik ve termal bileşenleri temsil eden bloklar kullanın. 

MATLAB Kontrol Sistemleri
Geri Bildirim Dengeleyicileri

Geri Bildirim Dengeleyicileri Tasarlayın ve Ayarlayın

Kapalı döngü kompansatörleri analiz edin ve geliştirin ve aşma, yükselme süresi ve kararlılık marjları gibi temel performans parametrelerini değerlendirin. Doğrusal olmayan Simulink modellerini kırpın ve doğrusallaştırın. Ayrıca belirsizliğin modellerinizin performansı ve kararlılığı üzerindeki etkilerini modelleyebilir ve analiz edebilirsiniz.

Bode grafiklerinden, kök lokusundan ve diğer doğrusal kontrol tasarım tekniklerinden yararlanın ve bir simülasyon modelinde veya test donanımında PID denetleyicilerini otomatik olarak ayarlayın. Önceden oluşturulmuş araçlar, merkezi olmayan çok değişkenli denetleyicileri otomatik olarak ayarlamanıza ve model öngörücü denetim ve sağlam denetim gibi gelişmiş denetim stratejilerinden yararlanmanıza olanak tanır. Yükselme süresi ve aşma kısıtlamalarını karşılamak için denetleyici kazançlarını hesaplamak için optimizasyon yöntemlerini kullanın. 

Kontrol Sistemleri’nde Kullanılan Ürünler

Diğer çözümlerimiz için