Otomotiv

Otomotiv dünyadaki en kompleks ürünlerden biridir. Bugünün ileri teknoloji araçları motor kontrolü, araç gövde, güvenlik ve sürücü sistemleri için 70’den fazla mikroişlemci içermektedir ve yazılım içeriğinin gelecek 5 yılda ikiye katlanacağı düşünülmektedir.

Dünya üzerindeki bütün otomotiv üreticileri ve satıcıları sistemlerini geliştirmede MATLAB® and Simulink® ürünlerini tasarımların araştırma ve analizinde, sistemlerin modelleme ve simülasyonunda, hızlı prototiplendirmede ve yazılımların üretim ekipmanlarına yüklenmesinde kullanmaktadır. MATLAB® and Simulink® ürünleri birçok otomotiv şirketinin kullandığı tasarım süresini %50 azaltmakta ve AUTOSAR, MISRA C ve IEC 61508 gibi önemli standartlara uygunluk için esneklik sağlamaktadır.

Toyota, Denso, Motorola ve Delphi gibi öncü otomotiv şirketleri sistem özelliklerini ve geliştirme fikirlerini paylaşmak için oluşturdukları ortak palatformlarda Mathworks ürünlerini tasarım ürünleri ve kompleks sistemler geliştirmek için kullanır.
 

Simulink ile Sanal Araç Oluşturma dökümanını indirmek için

Otomatik Sürüş ve Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri (ADAS)

Algılama, planlama ve kontrol fonksiyonları da dahil olmak üzere otomatik sürüş fonksiyonlarının geliştirilmesini hızlandırmak için MATLAB ve Simulink kullanmak zaman ve maliyet açısından büyük avantajlar sağlayacaktır. Programlı olarak oluşturulan sahneleri kullanarak bu işlevleri test etmek, entegre etmek ve ayarlamak için Simulink’te simülasyonlar çalıştırırak ve pahalı prototip araçları olmadan çeşitli yol, trafik ve çevre koşullarında test kapsamını en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Otomotiv Mühendisliğinde Yapay Zeka

Araç verilerine erişmek ve bunları önceden işlemek için MATLAB ile makine öğrenimi ve tahmine dayalı modeller oluştururarak modelleri kurumsal IT sistemlerine dağıtabilirsiniz. MATLAB ile dosyalarda, veritabanlarında ve bulutta depolanan verilere erişebilirsiniz. Makine öğrenmesi ve derin öğrenme uygulamalarını kullanarak modelleme yaklaşımlarını keşfetmeye ve CPU’lar, NVIDIA® GPU’lar, bulut ve veri merkezi kaynakları üzerinde paralel işleme ile algoritmaları hızlandırmaya yardımcı olur. Makine öğrenme modellerinin C / C ++ koduna ve derin öğrenme modellerinin CUDA® koduna otomatik olarak dönüştürülmesi, başka bir dilde kodlama yapmadan modellerin eğitilmesine veya ağların üretim IT sistemlerine dağıtılmasına yardımcı olur. 

AUTOSAR

MathWorks, AUTOSAR Premium üyesidir ve Model Tabanlı Tasarımın bir AUTOSAR geliştirme süreci ile eksiksiz uygulanmasına odaklanarak standardın geliştirilmesine aktif olarak katılır. Classic ve Adaptive AUTOSAR sistemlerini tasarlamak ve simüle etmek için Simulink ve AUTOSAR Blockset ™ kullanılır. Daha sonra AUTOSAR kodunu uyarlama için klasik C veya C ++ kodunu Embedded Coder® kullanarak oluşturabilirsiniz. System Composer ile ARXML tabanlı entegrasyonlar desteklenir.

ISO 26262

İşlevsel bir güvenlik standardı olan ISO 26262 tarafından empoze edilen süreç titizliğini elde etmek için MATLAB ve Simulink’i referans Model Tabanlı Tasarım iş akışıyla kullanın. Embedded Coder
, Simulink model doğrulama araçları ve Polyspace® kod doğrulama araçları, ASIL A-D için ISO 26262’ye göre TÜV SÜD tarafından önceden onaylanmıştır. Nitelikler, otomatikleştirilmiş, uygulamaya özel bir doğrulama iş akışına dayalıdır.
Arka arkaya model ve kod testini destekler. C kodu oluşturmaya ek olarak, Embedded Coder
ISO 26262 araç yeterlilik kullanım örnekleri, AUTOSAR ve C ++ kod oluşturma yeteneklerini içerir.   

Elektrikli Araçlar

Model Tabanlı Tasarım ile, prototip araçlar inşa etmeden önce, elektrik aktarma organı mimarisi değiş tokuş çalışmaları yapmak ve batarya takımı ve çekiş motoru gibi temel bileşenleri boyutlandırmak için simülasyonları kullanabilirsiniz. Araç kontrol ünitesi (VCU), Elektrifikasyon ve batarya yönetim sistemi (BMS) dahil olmak üzere elektrikli araçlar için ana kontrolörler için konseptten prototipe hızlı bir şekilde geçmek için hızlı kontrol prototipleme, model doğrulama ve üretim kodu oluşturmayı kullanın.