Nesnelerin İnterneti

IoT Uygulamaları için MATLAB & Simulink

MATLAB ve Simulink, kestirimci bakım, işlem optimizasyonu, denetimli kontrol ve daha birçok konuda IoT uygulamaları tasarlamanıza, bu uygulamalar için prototip oluşturmanıza ve bu uygulamaları dağıtmanıza yardımcı olabilir.

  • Bulut depolama, ilişkisel ve ilişkisel olmayan veri tabanları veya REST, MQTT ve OPC UA gibi protokoller için hazır fonksiyonları kullanarak canlı veya depolanmış veriye erişip bu veriyi işleyebilirsiniz.
  • Veri temizleme, makine öğrenmesi, derin öğrenme, bilgisayarlı görü ve optimizasyon gibi konular için önceden oluşturulmuş binlerce fonksiyon ile hızlı bir şekilde özel IoT analizi ve algoritmaları tasarlayabilirsiniz. Bunun için mevcut fonksiyonları kullanmanın yanında, bu fonksiyonları özelleştirebilir veya kendi fonksiyonunuzu oluşturabilirsiniz.
  • Bağlantılı nesnelerinizi anlamak, bu nesnelerin kontrolünü sağlamak, optimize etmek ve dijital ikizler oluşturmak için veri odaklı fiziksel modeller geliştirebilirsiniz.
  • C/C++, HDL, PLC, GPU, .NET veya Java tabanlı yazılım bileşenlerini otomatik olarak oluşturarak MATLAB analizlerinizi ve Simulink modellerinizi bu yazılım bileşenlerinde dağıtabilirsiniz.
  • Daha küçük ölçekli sistemlerin prototipini oluşturmak ve bu prototipi işlevsel hale getirmek için MATLAB ile entegre çalışabilen hazır bir IoT platformu olan ThingSpeak ‘i kullanabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı ve Depolanmış Veriye Erişim

Algoritmalarınızı geliştirmek için MATLAB’ı büyük verilerle kullanın. MATLAB, bulut depolama hizmetleri OPC UA, RESTful web hizmetleri ve veritabanları dahil olmak üzere birçok kaynaktan zaman damgalı ve yapılandırılmamış verileri destekler. MATLAB’ı MQTT gibi mesaj aracıları ve Kafka gibi akış protokolleri ile entegre ederek bağlı varlıklardan canlı verilerle çalışın.
Eksik veya hatalı değerleri değiştirmek, verileri düzeltmek ve farklı zaman damgası biçimlerini kullanan veri kümelerini hizalamak için yerleşik özellikleri kullanarak kolayca veri işleme ve temizleme gerçekleştirebilirsiniz.

Veriye Dayalı Fiziksel Tabanlı Dijital İkizler Oluşturma

MATLAB ile endüstriyel akıllı makinenizden gelen verileri kullanarak bir model oluşturabilirsiniz. Multi-domain modelleme araçlarını kullanarak fiziksel bir model oluşturmak için Simulink’i de kullanabilirsiniz. Veriye bağlı fiziksel modellerin, dijital ikiz gibi davranan bir nesneden aldığı veriler kullanılarak parametre ayarlamaları yapılabilir. Bu dijital ikizler; tahmin, anormallik tespiti, hata izolasyonu ve daha birçok amaç için kullanılabilir.

Nesnelerin İnterneti

Endüstriyel IoT ve dijital ikizler için MATLAB & Simulink e-kitabı okumak için Tıklayın