Skip to main content

Finansal Risk Yönetimi

Finansal Risk Yönetiminizi MATLAB ile Gerçekleştirin

Finansal risk yönetimi, bir kuruluştaki riski etkin bir şekilde azaltmayı ve kontrol etmeyi amaçlayan bir süreçtir. Yaşam döngüsü risk yönetimi; risk tanımlama, risk değerlendirmesi, risk kontrolü ve risk izlemeden oluşur. Ek olarak, risk uzmanları çeşitli matematiksel modeller ve istatistiksel yöntemler kullanırlar. Örneğin, doğrusal regresyon, Monte Carlo simülasyon vs. her risk türünden kaynaklanabilecek potansiyel kaybı ölçmek için kullanılır.

Finansal Risk Yönetimi e-kitabı 

Finansal kurumların ekonomideki en büyük rolü; kredi kartı, ipotek, tahvil, hisse senedi, para birimi, yatırım fonu aracısı ve diğer finansal işlemleri yürütmesidir. Bu işlemlere katılarak, finansal kurumlar kendilerini çok fazla belirsizliğe maruz bırakırlar. Fiyat hareketleri, borçlunun krediyi geri ödememe olasılığı veya personelin hatası gibi.

Finansal kurumlar birçok risk türleri vardır. En yaygın üç risk türü şunlardır:

  • Kredi riski: Krediyi alan borçlunun borcunu zamanında ya da hiç ödememesi
  • Piyasa riski: Piyasa hareketlerinden dolayı oluşan potansiyel kayıp, belirsiz piyasalarda risk çok daha fazladır.
  • Operasyonel risk: İnsanlardan, personelden kaynaklanan kayıp potansiyeli

Risk yönetiminde makine öğrenmesi ve yapay zeka webinarını

Bununla birlikte, dikkat gerektiren daha spesifik risk türleri vardır: likidite riski, sermaye riski, iş riski, itibar riski, sistemik risk, model risk, konsantrasyon riski, yasal risk vs.

Risk için iki ana yaklaşım vardır: nitel ve nicel yaklaşımlar. Nitel yaklaşımlar, böyle bir şirketin genel stratejisini değerlendirirken,
doğası gereği özneldir. Nicel değerlendirme genellikle istatistiksel modelleri kullanır: Monte Carlo simülasyonları, zaman serisi modelleri, optimizasyon, makine öğrenimi ve diğer hesaplamalı yaklaşımlar.

Dünyadaki risk düzenleyiciler, finansal kurumların gücünü değerlendirmek için stres testinin önemini son on yılda benimsediler. Stres testi değişkenleri genellikle makro ekonomiyi kapsar. Değişkenler;  hisse senedi fiyatları, hisse senedi piyasası oynaklığı, emlak fiyatları ve faiz oranlarıdır.

Model Risk Platformunda

Stres testinin önemi ve finansal karmaşıklık göz önüne alındığında, finansal kuruluşlar tarafından tutulan araçları; risk modellerini kolayca geliştirmek ve dağıtmak için kullanılabilecektir.

Makroekonomik stres testi için MATLAB kullanımı hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Finans Sektöründe Makine Öğrenmesi konulu videoyu

Finans Sektöründe Makine Öğrenmesi part 2

Kurumsal e-bültenimize abone olarak FİGES hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sosyal Medya'da FİGES
FİGES Facebook
FİGES Twitter
FİGES Linkedin
FİGES Instagram

© FİGES A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ordek.co.