Doğrusallaştırma

Model Analizi ve Kontrol Tasarımı için Doğrusallaştırma 

Simulink modellerini doğrusallaştırın

Doğrusallaştırma, tüm model durumlarının sabit olduğu bir sabit durum koşulu olan çalışma veya kırpma noktası etrafındaki küçük bir bölgede geçerli olan doğrusal olmayan bir sistemin doğrusal bir yaklaşımının oluşturulmasını içerir. Bode diyagramı ve kök yeri tasarımı gibi klasik tasarım tekniklerini kullanarak bir kontrol sistemi tasarlamak için doğrusallaştırma gereklidir. Doğrusallaştırma ayrıca sistem kararlılığı, bozulma reddi ve referans izleme gibi sistem davranışını analiz etmenizi sağlar.

Lineer durum uzayı, aktarım işlevi veya sıfır kutup kazancı modeli üretmek için doğrusal olmayan bir Simulink® modelini doğrusal hale getirebilirsiniz. Bu modelleri aşağıdakiler için kullanabilirsiniz:

  • Bode yanıtı diyagramını çizin
  • Döngü stabilite paylarını değerlendirin
  • Farklı çalışma noktalarına yakın sistem yanıtlarını analiz edin ve karşılaştırın
  • Parametre varyasyonlarına ve modelleme hatalarına duyarlılığı azaltılmış doğrusal kontrolcüler tasarlayın
  • Kapalı döngü sisteminin frekans yanıtındaki rezonansları ölçün

Doğrusallaştırmaya bir alternatif, model aracılığıyla giriş sinyallerini beslemek ve simülasyon çıktısı ve girdisinden frekans yanıtını hesaplamaktır. Vurum genişliği modülasyonu ve Stateflow® diyagramları ile ilişkili olanlar gibi olay tabanlı dinamikler nedeniyle model doğrusallaştırılamadığında frekans yanıtı tahminini kullanabilirsiniz.

Simulink modellerini doğrusallaştırma hakkında daha fazla bilgi için; Simulink Control Design™. Simulink Control Design, modelde değişiklik yapmadan frekans yanıtını hesaplamak için işlevler sağlar.

Kurumsal e-bültenimize abone olarak FİGES hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sosyal Medya'da FİGES
FİGES Facebook
FİGES Twitter
FİGES Linkedin
FİGES Instagram

© FİGES A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ordek.co.