Skip to main content

MATLAB R2022a Yayında

 • roadrunner scenario

  RoadRunner Scenario

  RoadRunner Scenario ile otomatik sürüş sistemlerinizde senaryolar tasarlayarak simülasyonlar oluşturabilir ve çeşitli testler gerçekleştirebilirsiniz. Simülasyonlarınız için önceden oluşturulmuş araçları aktör olarak kullanabilir ya da MATLAB ve Simulink veya CARLA kullanarak kendi aktörlerinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca RoadRunner Scenario ile oluşturduğunuz senaryoları görselleştirebilir ve ko-simülasyon için diğer simülatörlere de bağlanabilirsiniz. Senaryolarınızı ASAM OpenSCENARIO’ya aktarabilirsiniz. Bu senaryoları daha sonra herhangi bir OpenSCENARIO uyumlu simülatörde ve oynatıcıda kullanabilirsiniz. RoadRunner API, senaryoların parametrelerini değiştirmenize olanak sağlayarak çeşitli otomatik testler oluşturmanızı sağlar. Senaryoların farklı sahnelerlerde simülasyonlarını gerçekleştirme ve daha sonra dışa aktarılması gibi iş akışlarını otomatikleştirmek için API’yi kullanabilirsiniz.

 • bluetooth toolbox

  Bluetooth Toolbox

  Bluetooth Toolbox, Bluetooth iletişim sistemlerini tasarlamak, simüle etmek ve doğrulamak için standart tabanlı araçlar sağlar. Test dalga formu üretimini, altın referans doğrulamasını ve Bluetooth ağ modellemesini destekler.
  Bluetooth Toolbox ile uçtan uca Bluetooth iletişim bağlantılarını yapılandırabilir, simüle edebilir ve analiz edebilirsiniz. Tasarımlarınızın, prototiplerinizin ve uygulamalarınızın Bluetooth Low Energy (LE) ve Bluetooth Classic dahil olmak üzere Bluetooth standartlarına uygun olduğunu doğrulamak için test senaryoları oluşturabilir ve yeniden kullanabilirsiniz. Bluetooth protokol yığınının birden çok katmanını modelleyerek bir arada bulunma, parazit, yerelleştirme ve LE Audio senaryolarını da değerlendirebilirsiniz.

 • dsp hdl toolbox

  DSP HDL Toolbox

  DSP HDL Toolbox kablosuz, radar, ses ve sensör işleme gibi sinyal işleme uygulamaları geliştirmek için önceden doğrulanmış, donanıma hazır Simulink blokları ve alt sistemleri sağlar. MATLAB ve Simulink’in arayüzlenmesi için şablonların yanı sıra referans örnekleri içerir. DSP HDL Toolbox kullanarak DSP algoritmaları için donanım mimarisi seçeneklerini modelleyebilir, keşfedebilir ve simüle edebilirsiniz. IP blokları, seri ve paralel işlemeye uygulamaya olanak tanır, böylece kaynak kullanımı, güç ve saniye başına GSPS çıkış performansı arasındaki tasarım alanını keşfedebilirsiniz. DSP HDL Toolbox algoritmaları, VHDL ve Verilog’da okunabilir, sentezlenebilir kod oluşturmanıza olanak tanır (HDL Coder ile). Bu algoritmaları kullanan tasarımlardan da SystemVerilog DPI doğrulama bileşenleri oluşturabilirsiniz (HDL Verifier ile).

 • industrial communication toolbox

  Industrial Communication Toolbox

  Industrial Communication Toolbox, doğrudan MATLAB ve Simulink’ten canlı ve geçmiş endüstriyel tesis verilerine erişim sağlar. Dağıtılmış kontrol sistemleri, denetleyici kontrol ve veri toplama sistemleri ve programlanabilir mantık denetleyicileri gibi cihazlardan OPC Unified Architecture (UA) verilerini okuyabilir, yazabilir ve kaydedebilirsiniz. Ayrıca tesis ve üretim verilerine doğrudan OSIsoft® PI sunucularından erişebilir ve bu verileri süreç izleme, süreç iyileştirme ve kestirimci bakım uygulamaları için kullanabilirsiniz. OPC UA, OPC Data Access (DA) ve OPC Classic Historical Data Access (HDA) standartlarına uyan canlı sunuculardan ve veri tarihçilerinden gelen verilerle çalışabilirsiniz. OPC UA üzerinden iletişim kurarken, çeşitli güvenlik modları, şifreleme algoritmaları ve kullanıcı kimlik doğrulama yöntemleri kullanarak OPC UA sunucularına güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz. Industrial Communication Toolbox, çevrimiçi denetim kontrolünü modellemenize ve döngü içi donanım denetleyici testi gerçekleştirmenize olanak tanıyan Simulink bloklarını içerir. Hem MATLAB hem de Simulink’te, tesisinize güvenli bir OPC UA bağlantısı kurarak algoritmaları doğrulayabilir ve IoT uygulamaları için bağlı dijital ikiz modeller oluşturabilirsiniz. Ayrıca Modbus ve MQTT protokolleri üzerinden uç cihazlar ve bulut sunucuları ile iletişimi destekler.

 • wireless testbench

  Wireless Testbench

  Wireless Testbench, yüksek hızlı veri iletimi, yakalama ve spektrum izleme için havadan sinyaller kullanan USRP gibi kullanıma hazır yazılım tanımlı radyo (SDR) donanımlarında çalışmaya hazır referans uygulamaları sağlar. MATLAB komut satırı talimatlarını kullanarak, desteklenen SDR donanımına bağlanabilir, önceden oluşturulmuş FPGA bit akışlarını referans uygulamalar olarak yapılandırabilir, yürütebilir ve gerçek zamanlı ölçümler gerçekleştirebilirsiniz. Yapılandırılabilir giriş detektörünü kullanarak, MATLAB’de çevrimdışı analiz için yalnızca ilgilenilen sinyali yakalamak için bir tetikleyici tanımlayabilirsiniz.

Önemli Güncellemeler

Econometrics Toolbox

Yeni versiyon ile Econometric Modeler uygulaması interaktif olarak çok değişkenli zaman serisi modelleri oluşturmanızı ve entegrasyon testleri yapmanızı sağlacak fonksiyonlar içermektedir.

MATLAB Compiler SDK

Bir MATLAB fonksiyonu Linux işletim sistemi üzerinde mikroservis Docker imajı olarak yayınlanabilmektedir.

MATLAB Production Server

Özel istek URL’leri dağıtılmış MATLAB fonksiyonlarıyla eşleştirilebilmekte, statik içerik sunulabilmekte ve istek başlıkları da özelleştirilebilmektedir. Python Client için HTTPS desteği eklenmiştir. MATLAB koduna erişmek için bir mikroservis Docker imajı oluşturulabilmektedir.

Polyspace Access

Kodlama hatalarını belirleyebilirsiniz, statik analiz sonuçlarını gözden geçirebilirsiniz ve yazılım kalite metriklerini izleyebilirsiniz.

Requirements Toolbox

Gereksinimlerinizi MATLAB kodlarına ve test senaryolarına bağlayabilirsiniz ve böylece gereksinimlerinizi doğrulayabilirsiniz.

Risk Management Toolbox

Ürün bireysel varlık veya portföy düzeyinde ömür boyu beklenen kredi zarar (ECL : expected credit loss) hesaplamaları ile ilgili yeni fonksiyonlarla güncellenmiştir.

Robotics System Toolbox

Robotik uygulamalar için küboid senaryolar oluşturabilirsiniz ve bu senaryolara sensörler de ekleyerek simülasyonlar yapabilirsiniz.

Signal Processing Toolbox

AI iş akışları: Signal Analyzer ve Signal Labeler Uygulamaları ile ön işleme, özellik çıkarımı ve sinyalleri etiketleme

Simulink Check

Modeliniz için model üzerindeki değişimi anlık olarak algılayan Model Advisor kontrolleri oluşturabilirsiniz ve bunları Model Advisor kontrol listesine ekleyebilirsiniz.

Simulink Real-Time

Gerçek zamanlı simülasyonlarınızda geliştirici bilgisayar için Linux tabanlı platform kullanabilirsiniz.

MATLAB & Simulink ürünlerine göz atın
Kurumsal e-bültenimize abone olarak FİGES hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sosyal Medya'da FİGES
FİGES Facebook
FİGES Twitter
FİGES Linkedin
FİGES Instagram

© FİGES A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ordek.co.