Gömülü Sistemler

Bir komutla kod oluşturmak ve onu donanım üzerinde çalıştırmak için MATLAB ve Simulink‘i kullanabilirsiniz. Prototiplemeden üretime bir sonraki gömülü sisteminizi tasarlamak, kodlamak ve doğrulamak için MATLAB ve Simulink’i nasıl kullanabileceğinize bakabilirsiniz:

 • Optimize edilmiş C, C ++, CUDA, Verilog, VHDL ve Yapılandırılmış Metin oluşturabilirsiniz.  
 • Maliyet ve performans kıyaslaması yapıp ve kayan ve sabit noktalı tasarım araçlarını kullanabilirsiniz.
 • Döngü içi testi kullanarak oluşturulan kodu doğrulayıp ve profilini oluşturabilirsiniz.
 • AUTOSAR, ISO 26262, DO-178, MISRA C ve CERT C gibi standartlara uygun tasarımlar yapabilirsiniz. 
MATLAB Kod Oluşturma

MATLAB’dan Kod Oluşturma

Yalnızca üç adımda MATLAB için C, C ++, CUDA ve HDL kodu oluşturabilirsiniz. Kodu, masaüstlerinden mobil cihazlara ve gömülü sistemlere kadar her yerde çalıştırabilirsiniz. Tasarımınız geliştikçe, MATLAB Coder ™ otomatik olarak yeni kod oluşturabilir ve böylece manuel olarak kodlamanıza gerek kalmayacak. Böylece işleminizi hızlanır ve daha fazla tasarım yinelemesine olanak tanır.

Oluşturulan kodu kaynak kod, statik kitaplıklar veya dinamik kitaplıklar olarak MATLAB dışında çalışan uygulamalarınıza masaüstü veya bulutta entegre edebilirsiniz. Ayrıca üretilen kodu bir MEX fonksiyonu olarak paketleyebilir ve doğrudan MATLAB’da kullanabilirsiniz.

Simulink’ten Kod Oluşturma

Modellerinizi yüksek kaliteli kaynak koduna ve prototip oluşturma ve üretim için yürütülebilir dosyalara çevirmek için Embedded Coder kullanabilirsiniz. Varsayılan C ve C ++ ayarlarını kullanıp veya SIMD talimatlarını, veri depolama sınıflarını ve bellek bölümü kod yerleşimlerini kullanarak daha yüksek performans için optimize edebilirsiniz. Çalışma zamanı sisteminize takılan ANSI / ISO C / C ++, MISRA-C veya AUTOSAR kaynak kodunu oluşturun. Veya özel donanım cihazınızı otomatik olarak indirip çalıştıran eksiksiz bir anahtar teslimi yürütülebilir dosya oluşturabilirsiniz.

Çift yönlü izlenebilirlik bağlantılarını kullanarak modelleriniz için oluşturulan kodu inceleyin veya kod, veri, fonksiyon arayüzleri ve kod ölçümleriyle bir rapor oluşturun.

Simulink Kod Oluşturma

Simulink model ve alt modellerinden C/C++ kod üretimi

Tasarımları ve Kodu Doğrulama

Tasarımları ve Kodu Doğrulama

Modellere, üretilen kodlara ve test senaryolarına ilişkin gereksinimleri inceleyebilirsiniz. MAB gibi model standardı uyumluluğu için tasarımları kontrol edin. Simülasyon tabanlı testler geliştirin ve yürütün (döngü içi yazılım, döngü içi işlemci ve döngü içi donanım testleri dahil). Gömülü Kodlayıcı, görev ve fonksiyon düzeyi profillemeyi kullanarak, kodun profilini oluşturmanıza olanak tanır.

Polyspace ürünleri, el kodunu ve oluşturulan kodu destekler. CWE, CERT-C ve ISO / IEC 17961 gibi standartları kullanarak çalışma zamanı hatalarının olmadığını kanıtlamanıza, kodlama kurallarını uygulamanıza ve güvenlik açıklarını kontrol etmenize olanak tanır.

Destekleyici Standartlar

AUTOSAR ve MISRA C gibi popüler yazılım ve güvenlik standartlarıyla uyumlu kod oluşturmak için Gömülü Kodlayıcıyı kullanın. MathWorks, ISO 26262, IEC 61508, EN 50128, IEC 62304, DO-178’e göre sistemler ve kalite araçları geliştirmek için sertifika ve yeterlilik kitleri sunar, DO-254 ve otomotiv, medikal, demiryolu ve havacılık gömülü sistemler için.

Simulink kullanarak AUTOSAR’ı geliştirmek için
En iyi 10 uygulama konulu e-kitabı

Donanım Desteği

Sinyal işleme, bilgisayarla görme, görüntü işleme veya kontrol sistemlerine kadar uygulamanız ne yaparsa yapsın, kodu hızla oluşturup ve donanımınız için derleyebilirsiniz.

Raspberry Pi veya Arduino gibi gömülü platformlarda kod ve prototipini oluşturabilirsiniz. Mobil platformlarda, oluşturulan kodu kendi uygulamanıza entegre edip ve video kamera, mikrofon ve ivmeölçer gibi yerleşik sensörlere erişim dahil olmak üzere iPhone, iPad veya Android cihazlarda çalıştırabilirsiniz. Gömülü sisteminizi güçlü mikro işlemcilere uygulayabilirsiniz. 

Buna ek olarak, MathWorks ve Connections ortakları, aşağıdakiler dahil popüler donanımlar için yerleşik, anahtar teslimi entegrasyonlar sunar: 

 • Arduino Desteği 
 • ARM Desteği 
 • TI C2000 Desteği 
 • Discovery Board Desteği 
 • PLC Desteği 
 • NVIDIA Desteği 
 • Gömülü Linux desteği 
Gömülü Sistemler