Skip to main content

Fiziksel Modelleme ve Kontrol

Fiziksel Sistemlerinizi Tek Ortamda Modelleyin ve Simüle Edin

Aynı proje için farklı bölümlerde çalışan ekipler, Simscape ile çalışmalarını ayrı ayrı modelleyip tek bir modelde biraraya getirebilir ve projenin sistem düzeyinde performans etkisini değerlendirebilmektedirler. 

Simscape modelleri elektrikli, mekanik, hidrolik ve diğer fiziksel alanları birleştirir. Bu sistemleri kapsayan fiziksel etkileşimler simülasyon sonuçlarında yakalanır, böylece bileşenleri düzgün bir şekilde boyutlandırabilir ve sistem düzeyinde performansı optimize edebilirsiniz. Mikrosaniyelerden yıllara kadar zaman sabitleri olan modelleri inceleyebilirsiniz.

Simscape modelleri, Simulink’te modellenen kontrol algoritmalarına doğrudan bağlanır ve model yönetimi yeteneklerinden yararlanır. MATLAB kullanarak modelleme, simülasyon ve analizin her yönünü otomatikleştirebilirsiniz. Simscape diğer MATLAB ve Simulink özellikleriyle bütünleşir, böylece derin öğrenme ve tahmine dayalı bakım gibi teknikleri uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, Simscape modelinizi tüm geliştirme süreci boyunca yeniden kullanabilirsiniz. Simscape, Speedgoat, dSPACE, OPAL-RT ve diğer gerçek zamanlı sistemlerde döngü içi donanım testlerini kullanarak gereksinimleri hassaslaştırmanıza, kontrol sistemlerini tasarlamanıza ve yerleşik denetleyicileri test etmenize yardımcı olur. Hatta dijital ikiz olarak hizmet içi çalışmayı da destekler.

Bir elektrik devresi tarafından kontrol edilen hidrolik makas krikosu, Simscape’ın modelleme, simülasyon ve yerleştirme yeteneklerinin bazılarını göstermek için oluşturulan internet seminerimiz için tıklayınız.

Elektronik, Mekatronik ve Elektrik Güç Sistemlerini Modellemek ve Simüle Etmek

Simscape Electrical ™ (eski adıyla SimPowerSystems ™ ve SimElectronics®) elektronik, mekatronik ve elektrik güç sistemlerinin modellenmesi ve simülasyonu için bileşen kütüphaneleri sağlar. Elektromekanik çalıştırma, akıllı şebekeler ve yenilenebilir enerji sistemleri gibi uygulamalar için yarı iletken modelleri, motorları ve bileşenleri içerir. Bu bileşenleri analog devre mimarilerini değerlendirmek, elektrikli sürücülerle mekatronik sistemler geliştirmek ve şebeke seviyesinde elektrik gücü üretimi, dönüşümü, iletimi ve tüketimini analiz etmek için kullanabilirsiniz.

Simscape Electrical, kontrol sistemleri geliştirmenize ve sistem düzeyinde performansı test etmenize yardımcı olur. MATLAB® değişkenlerini ve ifadelerini kullanarak modellerinizi parametrelendirebilir ve Simulink®’de elektrik sistemleri için kontrol sistemleri tasarlayabilirsiniz. Simscape ürün ailesindeki bileşenleri kullanarak mekanik, hidrolik, termal ve diğer fiziksel sistemleri modelinize entegre edebilirsiniz. Modelleri döngü içi donanım (HIL) sistemleri de dahil olmak üzere diğer simülasyon ortamlarına dağıtmak için Simscape Electrical, C kodu üretimini destekler.

Simscape Electrical, Montreal Hydro-Québec ile birlikte geliştirildi.

Simulink ile Güç Dönüşüm Kontrol Tasarımını Hızlandırmanın 10 Yolunun anlatıldığı makaleyi incelemek için tıklayınız.

Simscape ile Mekatronik Tasarım Örnekleri

Simscape ™ kullanarak mekatronik sistemleri modellemeyi, simüle etmeyi ve optimize etmeyi öğrenebilirsiniz. Bu örnekler, Simscape’ı yarı iletkenler, motorlar ve sensörler içeren sistemleri modellemek için nasıl kullanabileceğinizi ve test ve tasarım optimizasyonunu otomatikleştirmek için MATLAB®’ı nasıl kullanabileceğinizi gösterir. Örnekler şunları içerir:

  • Kontrollü Lineer Elektrikli Aktüatör

Analog devre olarak motor, motor sürücüsü ve kontrol sistemi

  • Termal Modelli PMSM

Sıcaklığa bağlı davranış ile FEM verileri ile parametrelenen motor modeli

  • Elektrikli Araç HIL için Yapılanım

Gerçek zamanlı simülasyon için enerji tabanlı model kurulumu

  • Konveyör Bantlı Robot Kol

5 eksenli robot motor boyutlandırma ve yörünge optimizasyonu sağlar

Mekatronik sistem tasarımınızı nasıl hızlandırabileceğinizi gösteren örnekler için tıklayınız 

Motor Aktarma Organlarını (Dönme ve Öteleme Mekanik Sistemlerini) Modelleme ve Simülasyon

Simscape Driveline ™ (eski adıyla SimDriveline™), dönme ve ötelemeli mekanik sistemlerin modellenmesi ve simülasyonu için bileşen kütüphaneleri sunmaktadır. Sonsuz dişli modelleri, kurşun vidalar ve motorlar, lastikler, şanzımanlar ve tork konvertörleri gibi araç bileşenlerini içermektedir. Bu bileşenleri, helikopter aktarma organlarında, endüstriyel makinelerde, otomotiv güç aktarma organlarında ve diğer uygulamalarda mekanik güç iletimini modellemek için kullanabilirsiniz. Elektrik, hidrolik, pnömatik ve diğer fiziksel sistemleri, Simscape ™ ürün ailesindeki bileşenleri kullanarak modelinize entegre edebilirsiniz.

Simscape Driveline, kontrol sistemleri geliştirmenize ve sistem düzeyinde performansı test etmenize yardımcı olmaktadır. MATLAB® tabanlı Simscape dili ile fiziksel modelleme bileşenlerinin, alan adlarının ve kitaplıklarının metin tabanlı olarak yazılmasını sağlayan özel bileşen modelleri oluşturabilirsiniz. Modellerinizi MATLAB değişkenlerini ve ifadelerini kullanarak parametrelendirebilir ve Simulink®’de fiziksel sisteminiz için kontrol sistemleri tasarlayabilirsiniz. Modellerinizi döngüdeki donanım (HIL) sistemleri de dahil olmak üzere diğer simülasyon ortamlarına dağıtmak için Simscape Driveline, C kodu oluşturmayı desteklemektedir.

Aktarma Organı Bileşenlerindeki Termal Kayıpların Nasıl Modelleneceğini Öğrenmek için

Çok Gövdeli Mekanik Sistemleri Modelleyin ve Simüle Edin

Simscape Multibody ™ (eski adıyla SimMechanics ™), robotlar, araç süspansiyonları, inşaat ekipmanları ve uçak iniş takımları gibi 3D mekanik sistemler için çok gövdeli bir simülasyon ortamı sağlar. Gövdeleri, eklemleri, kısıtlamaları, kuvvet elemanlarını ve sensörleri temsil eden blokları kullanarak çok gövdeli sistemleri modelleyebilirsiniz. Simscape Multibody tüm mekanik sistem için hareket denklemlerini formüle eder ve çözer. Tüm kütleler, ataletler, eklemler, kısıtlamalar ve 3D geometri dahil olmak üzere eksiksiz CAD montajlarını modelinize aktarabilirsiniz. Otomatik olarak oluşturulan bir 3D animasyon, sistem dinamiklerini görselleştirmenizi sağlar.

Simscape Multibody, kontrol sistemleri geliştirmenize ve sistem düzeyinde performansı test etmenize yardımcı olur. MATLAB® değişkenlerini ve ifadelerini kullanarak modellerinizi parametrelendirebilir ve Simulink®’te çok gövdeli sisteminiz için kontrol sistemleri tasarlayabilirsiniz. Simscape ™ ürün ailesindeki bileşenleri kullanarak hidrolik, elektrik, pnömatik ve diğer fiziksel sistemleri modelinize entegre edebilirsiniz. Modellerinizi döngüdeki donanım (HIL) sistemleri de dahil olmak üzere diğer simülasyon ortamlarına dağıtmak için Simscape Multibody, C kodu oluşturmayı destekler.

Simscape™ ve Simscape Multibody™ kullanarak iki ayaklı bir yürüyen robotu modellemek ve kontrol etmek için simülasyon tabanlı bir iş akışının ana hatlarını izlemek için tıklayınız 

Akışkan Sistemlerinin Modellenmesi ve Simülasyonu

Simscape Fluids™ (eski adıyla SimHydraulics®) akışkan sistemleri modellemek ve simüle etmek için hazır kütüphaneler sağlamaktadır. Hidrolik pompalar, vanalar, aktüatörler, boru hatları ve ısı eşanjörleri modellerini içerir. Bu bileşenleri ön yükleyici, hidrolik direksiyon ve iniş takımı tahrik sistemleri gibi akışkan güç sistemleri geliştirmek için kullanabilirsiniz. Simscape Fluids ayrıca motor soğutma, şanzıman yağlama ve yakıt besleme sistemleri geliştirmenizi sağlar. Simscape™ ürün ailesinden bileşenleri kullanarak mekanik, elektrik, termal ve diğer fiziksel sistemleri modelinize entegre edebilirsiniz.

Simscape Fluids, kontrol sistemleri geliştirmenize ve sistem düzeyinde performansı test etmenize yardımcı olur. MATLAB® tabanlı Simscape dili ile fiziksel modelleme bileşenlerinin, alan adlarının ve kitaplıklarının metin tabanlı olarak yazılmasını sağlayan özel bileşen modelleri oluşturabilirsiniz. MATLAB değişkenlerini ve ifadelerini kullanarak modellerinizi parametrelendirebilir ve Simulink®’de hidrolik sisteminiz için kontrol sistemleri tasarlayabilirsiniz. Modelleri döngüdeki donanım (HIL) sistemleri de dahil olmak üzere diğer simülasyon ortamlarına dağıtmak için Simscape Fluids, C kodu oluşturmayı destekler.

Araç HVAC Sistemi Nasıl Modelleneceğini görmek için

Kurumsal e-bültenimize abone olarak FİGES hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sosyal Medya'da FİGES
FİGES Facebook
FİGES Twitter
FİGES Linkedin
FİGES Instagram

© FİGES A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ordek.co.