Hakkımızda

30 yılı aşkın süredir teknoloji ile geleceğe mottosuyla Türkiye’nin gelişimi ve daha aydınlık yarınlar için çabalamaktayız. Bu düşünceyle ileri mühendislik hizmetleri vermekte, mühendislik yazılımları geliştirmekte ve satışını yapmakta, birçok farklı sektörde Ar-Ge projeleri yürütmekteyiz. 

Hakkımızda

Türkiye’nin öncü mühendislik firması FİGES A.Ş., 1990 yılında, simülasyona dayalı ileri mühendislik tekniklerini Türkiye’de tanıtmak, öğretmek ve kullanılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Kuruluşundan beri Türkiye temsilcisi olduğu ANSYS ve MATLAB gibi yazılımların satış, eğitim ve teknik desteğini sağlamasının yanı sıra, bu yazılımları kullanarak ulusal ve uluslararası pazarda, danışmanlık ve proje hizmetleri sağlamaktadır.

İleri mühendislik çözümleri sunan FİGES, Türkiye’nin büyümesinde anahtar role sahip savunma, havacılık ve denizcilik sektörü başta olmak üzere, otomotiv, medikal, enerji, beyaz eşya, raylı ulaşım gibi birçok sektörde yürütülen Ar-Ge çalışmalarına; mekanik tasarım, analiz ve test konusunda uzmanlaşmış mühendis kadrosu ile hizmet vermektedir.

Özellikle son yıllarda müşterileri için yaptığı simulasyona dayalı tasarımlarının üretiminde ve testlerinde de sorumluluk alarak müşterilerine anahtar teslim çözümler sunmaya başlamıştır. İleri mühendislik çözümleri için yenilikçi ve verimli yaklaşımları kurgulayarak Türkiye’nin ulusal sanayisine katkıda bulunarak ve bilgi birikim düzeyini artırarak sürekli büyüyen bir yapıda olmayı amaçlayan FİGES; kalifiye ve kaliteli iş gücüyle, hem girişimci hem de deneyimli bakış açısıyla ulusal ve uluslararası pazarlarda Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarını destekleyerek güçlü bir ileri mühendislik firması olma yolunda hızla ilerlemektedir.

2014 senesinden itibaren farklı sektörlerde ihtiyaç duyulan ve Türkiye’de geliştirilmeyen kritik sistem, alt-sistem ve ürünlerin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi konusunda çalışmalarına ivme kazandırmış ve 2017 senesi itibariyle bu ürünlerin seri üretimine yeni kurduğu Teknoloji Merkezi’nde başlamıştır.

Çalışma Vizyonumuz

FİGES olarak sahip olduğumuz en uç ve uzun vadeli hedefleri, varlık sebebimizden sapmadan gerçeğe dönüştürebilmek için bazı ölçütlerimiz ve önceliklerimiz var.

Örneğin, bilime ve teknolojiye olan ilginin, aslında tüm çocuklara doğuştan bahşedilmiş “merak” dürtüsünün bir sonucu olduğuna inanıyoruz. “Neden? Nasıl?” sorularını sormaktan asla bıkmayan, bir sistemin nasıl çalıştığını çözmeden uyuyamayan, çözdüğü sistemin daha iyisini tasarlayabilmek için denemekten vazgeçmeyen o önemli dürtünün asla solmaması, bizim iş yapma şeklimizi belirleyen bir numaralı unsur.

Dolayısıyla, FİGES olarak vizyonumuzu;
Yeni fikirlerden üretim aşamasına, mühendisliğin her alanına merak, yaratıcılık, heyecan, titizlik ve ekip çalışması ile yaklaşırız.
şeklinde ifade ediyoruz.

Değerlerimiz

  • Her yeni projeye genç bir mühendisin heyecanı ve usta bir mühendisin deneyimi ile yaklaşabilmek
  • Doğru kişilerle çalışmak ve sıkı bir ekip olmak
  • Öğrenmenin asla bitmediğini bilmek
  • Bilgiyi sakınmadan aktarmak
  • İlk ve öncü olarak başkalarını cesaretlendirmek
  • Teknoloji odaklılık

Neden FİGES?

Doğru veri, doğru analiz ve doğru çözümlerle hemen her sektör için hayatı kolaylaştıran çalışmalara imza atan FİGES, kurulduğu günden bugüne sorunsuz ilerleyen projelerin ardındaki güvenilir isim haline gelmiştir.

Durmaksızın öğrenmeye ve gelişmeye devam eden FİGES, bilgiyi paylaşmaktan korkmayan yapısı ile eğitime büyük önem vermektedir ve genç mühendislerin yetiştirilmesine katkıda bulunmayı ilke edinen bir kurum kültürüne sahiptir.