Skip to main content

Elektrifikasyon

Elektrik enerjisi, hiç kuşkusuz insan hayatının vazgeçilmez en önemli unsurlarındandır. Kullanılan ve gelişen teknoloji ile elektrik enerjisine duyulan ihtiyaç artarken, bunun aksine enerji kaynakları azalmaktadır. Enerji elde etmek ne kadar önemli ise enerjinin verimli kullanılması, var olan enerji kaynaklarının çevreye zarar vermeden yaygınlaştırılması ve mevcut sistemle tümleşik olması da bir o kadar önemli hale gelmiştir.

Projeksiyonlar, yenilenebilir enerjinin gelecekte elektrik üretiminin neredeyse %50’sini oluşturacağını gösteriyor. Bunun yenilenebilir enerji üretiminin %66’sını rüzgâr ve güneş enerjisi sağlayacak, kalanı hidroelektrik ve diğer kaynaklar oluşturacaktır. Yenilenebilir enerji kaynakları, fosil yakıtları kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor, böylece enerji santrallerinin ürettiği CO2 ve diğer sera gazlarının miktarı da azaltmaktadır.

Hibrit ve akülü elektrikli araçlar giderek daha popüler hale geliyor ve bu da karbon ayak izimizi ve hava kalitemizi azaltmamıza yardımcı oluyor. Uçak ve deniz taşıtları da daha fazla elektrifikasyondan yararlanır: mekanik sistemleri elektrik sistemleriyle değiştirmek ağırlığı azaltır, yakıt verimliliğini, çalışma performansını artırır ve sera gazı emisyonlarını azaltır. Elektrikli uçaklar yıllarca uzakta olsa da ilk olarak jet yakıtıyla çalışan bir motorun elektrikle çalışan bir motorla değiştirilmesi, kalkışlardaki emisyonları azaltabilir.

Mühendisler, elektrikli araçlar için motor kontrolü ve pil yönetiminden yenilenebilir enerjiyi elektrik şebekesine entegre etmeye kadar güvenilirliği ve verimliliği arttırmaya, iklim değişikliğini hafifletmeye yardımcı olan elektrik teknolojileri geliştirmek için MATLAB® ve Simulink® kullanılmaktadır.

Elektrifikasyon konusunu çok kapsamlı bir konu olduğu için, MATLAB tarafından Elektrifikasyon aşağıdaki konu başlıklarına bölünerek detaylandırılmıştır. Bunlar sırasıyla,

Kurumsal e-bültenimize abone olarak FİGES hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sosyal Medya'da FİGES
FİGES Facebook
FİGES Twitter
FİGES Linkedin
FİGES Instagram

© FİGES A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ordek.co.