LASS Teknoloji

Faaliyet Alanı

Hassas Boyutsal Ölçüm Sistemleri ve Endüstriyel Muayeneler

Kullanıcı adı ve Şirketteki Görevi

Ergin Sezgin
Bilgisayarlı Görü Mühendisi

MATLAB kullanım alanları ve projeleri

Başta otomotiv ve havacılık olmak üzere çeşitli sektörlerde imal edilen ürünlerin kalite güvencesini sağlamak için FlexScan yüksek hassasiyetli hat içi endüstriyel muayene ve boyutsal ölçüm sistemlerinin geliştirilmesi

MATLAB’ın sağladığı kolaylık ve çözümler

Endüstride üretim hatları için vazgeçilmez olan frekansiyel ve hat içi 100% muayenelerin, çevrim sürelerine uygun şekilde ve yüksek performans metrikleriyle tamamlanması gerekmektedir. Bu muayeneler genellikle ürünlerin boyutsal ölçümlerini, yüzey ve detay kontrollerini, profil kontrollerini ve kaynak dikiş kontrollerini kapsamaktadır. Çalışmalarımızda, ilgili kontrollerin otomasyona uygun robotik sistemlerle yapılması için 1.9 mikron (0.0019 mm) çözünürlüğe sahip, yüksek hassasiyetli lazer tarayıcılar ve yüksek çözünürlüklü alan ve çizgi tarayıcı endüstriyel kameralar kullanılmaktadır. MATLAB, yazılım geliştirme süreçlerimiz için oldukça güçlü bir matematiksel ortam sağlarken kullandığımız toolboxlar çeşitli çözümler sağlamaktadır:

– Data Acquisition Toolbox, endüstriyel optik bileşenlerin entegrasyonu ve kullanım rahatlığı konusunda önemli fayda sağlamaktadır.
– Computer Vision Toolbox, elde edilen 3 boyutlu nokta bulutlarının filtrelenmesi, segmentasyonu, eşleştirilmesi ve detaylara ait özniteliklerin çıkarılması gibi konularda çeşitli çözümler sunmaktadır.
– Image Processing Toolbox, elde edilen 2 boyutlu monokrom ve kromatik görüntülerin işlenmesini otomatize ederek kesin ve izlenebilir bir kalite güvence süreci sağlamakta ve endüstriyel muayenelerde karşılaşılan belirsizliği azaltmakta fayda sağlamaktadır.
– Statistics and Machine Learning Toolbox, endüstriyel muayeneler sonucunda elde edilen istatistiksel verilerin üretim departmanları için önemli içgörülere dönüştürülmesinde, önleyici bakım çalışmaları için veri seti hazırlanmasında ve İstatiksel Proses Kontrolü uygulamalarında önemli rol oynamaktadır.
– Parallel Computing Toolbox, büyük veri boyutları için özellikle nümerik ve iteratif metotların paralel işlenerek hızlandırılmasında ve yazılım optimizasyonunda önemli bir role sahiptir.
– Appdesigner ve MATLAB Compiler, son kullanıcılar için interaktif arayüzler tasarlanmasında ve bu yazılımların derlenmesinde önemli katkılar sağlamaktadır.
– Ayrıca MATLAB’ın sahip olduğu çeşitli özellikler yazılım testi, hata ayıklama, doğrulama gibi süreçlerde kullanım kolaylığı ve işlevsellik sağlamaktadır.
Kurumsal e-bültenimize abone olarak FİGES hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sosyal Medya'da FİGES
FİGES Facebook
FİGES Twitter
FİGES Linkedin
FİGES Instagram

© FİGES A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ordek.co.