Skip to main content

Otomotiv

FİGES Mühendislik olarak otomotiv sektöründe birçok çalışmamız bulunmaktadır. 

Otomatik Sürüş ve Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri (ADAS) 

Algılama, planlama ve kontrol fonksiyonları da dahil olmak üzere otomatik sürüş fonksiyonlarının geliştirilmesini hızlandırmak için MATLAB ve Simulink kullanılmaktadır. 

Programlı olarak oluşturulan sahneleri kullanarak bu işlevleri test etmek, entegre etmek ve ayarlamak için Simulink’te simülasyonlar oluşturulmakta ve pahalı prototip araçları olmadan çeşitli yol, trafik ve çevre koşullarında test kapsamını en üst düzeye çıkarılabilmektedir. Detaylı bilgi için… 

AUTOSAR Blockset

AUTOSAR Blockset, bir AUTOSAR sözlüğü ve Simulink modellerini kullanarak Klasik ve Uyarlanabilir AUTOSAR yazılımı geliştirmek için bloklar sağlar. AUTOSAR yazılımı bileşen özelliklerini, arayüzlerini ve veri tiplerini tanımlayabilir ve bunları AUTOSAR düzenleyicisini kullanarak mevcut Simulink modelleriyle eşleyebilirsiniz. Alternatif olarak, blok takımı, AUTOSAR XML dosyalarından yazılım bileşenini ve kompozisyon açıklamalarını içe aktararak AUTOSAR için yeni Simulink modellerini otomatik olarak oluşturmanıza izin veren bir uygulama arayüzü sunar.  

Otomotiv Sistemlerinde Model Tabanlı Sistem Tasarımı 

Her geçen gün daha karmaşık algoritmalar, uzun yazılımlar ve elektronik parçalar içeren elektrikli ve otonom araç sistemleri geleneksel olarak bilinen manuel kod yazma ve fiziksel prototip ürün üzerinde test etme yöntemleri ile geliştirmek hataların ancak son testlerde fark edilmesi sebebi ile yavaş ve dolayısı ile verimsiz olmaktadır. Yapılan test sayısının yetersizliği de ürün güvenliğini riske atmaktadır. Otomobil gibi ürün güvenliğinin her aşamada en üst seviyede tutulması gerektiği, yazılım ve donanım kaynaklı hata payının en alt seviyede olması için belli standartlar bulunan bu sistemin geliştirme faliyetleri ancak belirli prosesler ile istenilen kalite seviyesine ulaşmaktadır.   

Yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı birçok otomobil firması ve alt sistem tedarikçisi model tabanlı tasarım araçlarını ürün geliştirme süreçlerine entegre etme ihtiyacı duymuştur. Model tabanlı tasarım, modellerin sistematik olarak ürün geliştirme sürecinde kullanılması anlamına gelmektedir 

Kurumsal e-bültenimize abone olarak FİGES hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
Sosyal Medya'da FİGES
FİGES Facebook
FİGES Twitter
FİGES Linkedin
FİGES Instagram

© FİGES A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ordek.co.