Yarıiletken Sektörü

ANSYS ürün paketleri, yarıiletken sektörüne hem yarıiletken tasarımı hem de üretimini kapsayan simülasyon teknolojilerin eşsiz birikimini sunar. Bu teknolojiler, Joule ısıtma takibi ve çeşitli parça tiplerinin termo mekanik stresleri gibi termal analizleri içerir. Ayrıca, tasarımcılar titreşim ve düşme test analizleri yanında sürünme, sınırlandırma ve yorulma gibi lineer ve nonlineer analizleri yapabilirler. Bunun yanında tasarımcılar, ANSYS'in gelişmiş parazit temizleme aracını kullanarak kompleks IC paketleri ve PCB'nin hızlı ve hassas olarak elektriksel tanımlanmasını yapabilirler.

Yarıiletken üretiminde ANSYS; mühendislere paket kapsülleme ve iyileştirmenin yanında litografi, tortu oluşturma, gravürleme ve kimyasal temizleme gibi süreçleri simüle eden özellikler sunar. Ayrıca tasarımcılar, yarıiletken paketlenmesi ve silikon yonga üretim işlemi sırasında oluşan stresleri simüle edebilir.

Bu kapsamlı multifizik uygulamaları, yarıiletken tasarım ve üretim süreçlerinde yeniliklere olanak verir. Bu süreçlerde tasarımcılar; gerçek hayat şartlarında kazanç, güvenilirlik, performans ile malzeme ve üretim maliyetleri arasında durum değerlendirmesi yapabilir. ANSYS çözümleri, yarıiletken sektörünün aşağıdaki kısımlarında yaygın olarak kullanılır:

  • Yarıiletken tasarımı (parazit temizleme, termo-mekanik stres, lehim mafsal yorulması, sınırlandırma, sürünme, nem ve şişme analizi, sinyal bütünlüğü, paket termal tanımlaması)
  • Yarıiletken üretimi (tortu oluşturma, gravürleme, planarizasyon, elektro-kaplama, epitaksi, termal işleme, kimyasal temizleme, iyon aşılama, litografi, kapsülleme ve iyileştirme)