Binalarda Havalandırma & Isı Yönetimi

Hava tutuş üniteleri, üfleyiciler, fanlar, kompresörler, ısı değiştiricileri, vb. gibi yapı ve HVAC donanımlarını tasarlayan mühendisler, mühendislik simülasyonunu tasarım sürecini düzene koymak için kullanırlar. Bu da ürün performansını etkileyen dinamiklerin daha iyi anlaşılmasını ve alternatif tasarımların hızlılaşmasını sağlar. Bu yaklaşım, tasarım süresini kısaltırken proje geliştirmede maliyet azalmasına yol açar.

ANSYS simülasyon araçları, yapı ortamı uygulamalarında şu amaçlarla yaygın olarak kullanılır:

  • Patlama ve ülke güvenliği
  • Ateş ve duman yayılması
  • HVAC donanım tasarımı
  • Yapısal bina tasarımı
  • Havalandırma ve konfor modellenmesi
  • Rüzgar mühendisliği

LEED ve/veya sürdürülebilir hedefler için yapı ortamı tasarımı; tasarım konseptlerini geliştirme ve değerlendirme süreci sırasında yapısal analiz ve hava akımı modellemesi yaparak desteklenir. Kapalı yer hava kalitesi, termal rahatlık ve enerji verimini sağlayan havalandırma sistem tasarımları, mühendislik simülasyon modellenmesiyle üstesinden gelinebilir. Simülasyon özelliklerini; ofis binaları, oteller, okullar, garajlar, stadyumlar, spor ve konser alanları, tiyatrolar, tüneller, alışveriş merkezleri ve askeri tesisler gibi örnekler vurgular.

ANSYS mühendislik simülasyonları, hem yüksek kapasiteli HVAC donanım tasarımlarına hem de çevreye duyarlı havalandırma sistem tasarımlarına katkıda bulunurlar. Akışkan dinamikleri, mekanik modelleme, akışkan yapı etkileşimi, Altı Sigma için tasarım, ağ oluşturma ve iyileştirme gibi çeşitli mühendislik simülasyon ihtiyaçları için yapı ortamı ve HVAC sektörlerine kapsamlı multifizik çözümler sunar.